Úvod

     

       Lodní modelářství je velmi vhodné pro začínající modeláře a v minulém článku jsem ho záměrně nezmínil, protože dnes vám ho chci představit lépe. Samotné lodní modelářství by se dalo rozdělit na tři velké kategorie. Závodní lodě a plachetnice jsou modely s kterými můžete jezdit jak pro zábavu, tak i soutěžně. Poslední kategorií jsou makety a právě o nich bude tento článek.

       Jak samotný název napovídá, makety budou co nejvěrněji repliky stávajících lodí, ale i lodí jim podobným. Oproti soutěžním modelům lodí a plachetnic jejich tvar není navržen k minimalizaci odporu vody a jejich výkon nemusí být co nejvyšší. Jde spíše o zachování proporcí původního modelu, jeho vlastností a vzhledu. Vidět to například na maketě rybářské lodě. Hotový model bude propracovaný do nejmenších detailů, na palubě bude maketové příslušenství, lana, kotvy, ... Rychlost modelu bude podobná rychlosti chůze. Naproti tomu podobně velký závodní člun bude mít dokonalý tvar trupu pro model dané velikosti, výkonnou elektroniku a dosáhne rychlosti i osmdesát kilometrů za hodinu.

      A právě toto dělá z maket velmi oblíbené modely lodí. Potřebná elektronika a samotné modely nestojí velké peníze a výsledný vzhled lodě se odvíjí hlavně od preciznosti sestavení a času stráveném na každém detailu. Samozřejmě existují i ​​drahé stavebnice maket, ale dnes vám představím cenově dostupné, ale dobře zpracované modely firmy Vladyka Models vhodné pro všechny začátečníky.

	

Vladyka Models      

      

      Je to česká firma z Kolína založena v roce 1992. V jejím sortimentu se nacházejí modely pro začátečníky a mírně pokročilé. Jejich cena se pohybuje od 30 € do 80 €. Trupy všech modelů jsou vakuově lisované z plastu, což je pro začátečníky velkou výhodou. Trup díky tomu těsní a z procesu výroby odpadá složitější postup lepení a utěsňování obšívky trupu z balzových lišt.

       Všechny levnější modely jsou vhodné pro úplné začátečníky a všechny jejich díly kromě drobného příslušenství jsou z plastu. Dva dražší modely FALKE a SEA STAR se trochu liší. Oba jsou větší a FALKE má palubu lepenou z dřevěných lišt. Obsahují také více maketových dílů a jejich stavba je trošku náročnější.

   

Sestavení modelů

     

       Na sestavení modelů budete potřebovat vhodné nářadí. Na řezání modelářskou lupénkovou pilu a kvalitní skalpel (budete nimi vyřezávat plastové díly), na očištění povrchů pilníky a brusné papíry, jednoduchou vrtačku a vrtáky (do trupu třeba vyvrtat díry pro kormidlo a hřídel), maskovací pásku (důležitá při barvení modelu), ostatní běžné nářadí jako kleště, svorky na upevnění lepených dílů, ...

	

     

      Dále vhodné lepidla a barvy. Na lepení plastových částí je vhodné např. lepidlo Draco. To funguje na principu naleptání obou lepených ploch, které se takto spojí. Na zatěsnění hřídele a kormidla do trupu můžete použít dvousložkový epoxid. Před jeho použitím je důležité zdrsnit plastový povrch. Na lepení dřevěných dílů je vhodné vteřinové nebo disperzní lepidlo. Pro barvení trupu jsou vhodné sprejové barvy na plastikové modely, použít můžete i sprejové barvy RC Styro. Barvy nesmí leptat plast!

       !!! Nezapomeňte na vazelínu !!! Do hřídele motoru a kormidla je třeba natlačit vazelínu, jinak vám bude přes ně do trupu protékat voda. Na tyto modelu vám jí stačí malé množství no vynechání tohoto kroku může mít velké následky.

	

      

       S každým modelem je dodáván přehledný manuál s výkresem dílů hotového modelu, proto proces stavby rychle shrnu. Všechny plastové díly třeba vyříznout z plastových plátů a očistit. Do trupu se nejprve vlepí hřídel motoru a kormidla, držáky motoru, serva a akumulátoru. Na trup se nalepí paluba s ostatními maketovými doplňky. Po slepení se model nabarví štětcem nebo sprejovou barvou. Trup lodi doporučuji nastříkat barvou RC Styro ve spreji. Barva bude rovnoměrná a nebudou viditelné žádné stopy po štětci. Menší díly můžete nabarvit klasicky štětcem, neboť se kvůli nim nevyplatí kupovat další barvu ve spreji. Před barvením vždy povrch zdrsněte jemným brusným papírem, zbavte nečistot a odmastěte (například technickým lihem), barvu ve spreji nanášejte raději ve více vrstvách, protože při silné vrstvě může vytvořit na trupu velké kapky a potiecť. Jednotlivým vrstvám nechte potřebný čas na proschnutí.

Elektronické komponenty

      Do těchto modelů budete muset koupit vhodné elektrické komponenty, s jejichž výběrem může mít začátečník problém. Proto vám je ve zkratce představím.

	

Motor

      

       Pohon lodi zajišťuje elektromotor. Rozšířené jsou dva typy motorů: jednosměrné (brushed / kartáčové) a střídavé (brushless / bezkomutátorové). Rozdíly mezi nimi jsou značné, střídavé dosahují větší výkony a jsou rozšířené zejména u létajících modelů a u výkonných modelech aut. Najdete je i v závodních modelech lodí, ale na stavbu makety jsou zbytečné kvůli přebytku výkonu a jejich ceně, a ceně potřebného regulátoru. Výrobce Vladyka Models doporučuje modely vybavit stejnosměrným motorem řady 400. Jelikož se jedná o kartáčový motor, tak je před jeho použitím nutné motor "zaběhnout". Motor třeba nechat točit bez velké zátěže alespoň několik minut, aby se uhlíky v něm vyšoupali a dobře přiléhaly na kolektor. Jinak hrozí, že se výrazně sníží jeho životnost a zvýší riziko zadření.

       Motor je vhodné chladit pomocí vodního chlazení. K tomu potřebujete dokoupit chladící spirálu pro motory řady 400, silikonovou hadičku a kovovou trubku s vnitřním průměrem silikonové hadičky. Chladicí spirála se nasune na motor a do trupu se vlepit kousky trubky na vstup a výstup vody z chlazení. Silikonovou hadičkou uzavře vodní okruh. Vstup chlazení můžete umístit za lodní šroub, ten tak bude tlačit vodu do chladicího okruhu. Výstup chlazení je vhodné vyvést nad čáru ponoru, abyste mohli průtok chlazení odkontrolovat.


	
 
	
 

Regulátor otáček

      

       Na regulaci otáček motoru slouží elektronický regulátor otáček. Při výběru si dejte pozor na to, aby byl pro stejnosměrné motory. Pomůcka: takové regulátory mají dva velké vstupní kabely pro zapojení akumulátoru a dva velké výstupní kabely pro připojení motoru, střídavé mají tři výstupní. Kromě toho mají všechny 3-pinový konektor pro připojení ke přijímači. Jelikož jde regulátor do vlhkého prostředí, tak je velmi vhodné vybírat regulátory určené pro lodě a rovněž lze vybrat i ty pro auta. Je však vždy přesvědčit, zda je alespoň částečně voděodolný a také zda má obousměrnou regulaci. Všem těmto problémům se však vyhnete, když budete dívat regulátory v kategorii lodní.


	


	

Servo

      

       Kormidlo lodě ovládá servo. Do menších modelů stačí i menší 13g micro serva, do modelů SEA STAR a FALKE jsou vhodnější klasické 43g serva. Peníze můžete investovat do voděodolných serv, ale není to tak nutné jako v případě regulátoru otáček, který stojí několikanásobně více peněz. U standardních serv je to na zvážení, v případě malých serv, které stojí pět eur je to zbytečné. Servo pracuje na nižším napětí 5V a s mnohem menším proudem a jeho riziko poškození je tak menší.

	
	
	
 
 

RC souprava

      

       K ovládání modelu budete potřebovat RC soupravu. Při jejím výběru máte dvě možnosti. V případě, že se chcete věnovat pouze lodnímu modelářství a v budoucnu možná závodním modelem je lepší vybrat volantová soupravu. Loď však není problém ovládat i klasickou pákovou soupravou, s níž víte v budoucnu ovládat i plachetnici, letadlo nebo multikoptéru. Pákové soupravy mají také více kanálů, které můžete v budoucnu využít na jiné maketové funkce, jako navijáky, jeřáby, světla. Při rozhodování byste rovněž měli vzít na vědomí i samotné ovládání, tedy zda vám bude více vyhovovat ovládat kormidlo volantem a plyn páčkou, nebo dvěma kniply. K ovládání všech modelů od výrobce Vladyka Models vám bude stačit základní dvoukanálová souprava. Do budoucna je však určitě lepší mít kanálů víc.


	
 
	
 

Akumulátor

    

       Posledním důležitým komponentem je akumulátor. Vybírat můžete ze dvou typů akumulátorů: LiPo a NiMH. LiPo akumulátory jsou lehčí a výkonnější, ale jsou velmi náročné na správné zacházení. Jejich výkon je ale při maketách zbytečný a mohou vám pokazit dobré zkušenosti s modelářství, když s nimi budete špatně zacházet. Mé doporučení tedy je, pokud s modelářství začínáte a plánujete stavět makety lodí, tak pak určitě raději sáhněte po NiMH akumulátorech. Jsou téměř bezúdržbové a můžete je skladovat nabité a připravené k plavbě. Opravdu si tím ušetříte spoustu starostí. Akumulátor je vhodné vybírat až v průběhu stavby modelu. Skoro hotový model se všemi ostatními komponentami byste měli vyvážit v bazénu, nebo vaně například s pomocí kamínků v sáčku a odvážit jejich hmotnost. Akumulátor musí být o něco lehčí, abyste věděli v případě potřeby model vyvážit podélně i příčně malým balastem. Tímto způsobem najdete akumulátor s největší možnou kapacitou a hmotností, která pomůže s vyvážením modelu. Samozřejmě ale můžete použít i menší akumulátor. Pozor při výběru dejte také na samotné rozměry akumulátoru, aby se vám do trupu vešel! Další vlastností akumulátoru je jeho napětí. Vybírejte ho takové, aby s ním uměl pracovat regulátor otáček a také motor. Dostačující napětí pro tyto modely je 7.2 V. NiMH akumulátory jsou vhodné ještě z jednoho důvodu. Na jejich nabíjení vám stačí základní nabíječka za pár eur.


	

Závěr

      

       Tak jak se říká, že první model letadla je na rozbití, tak i váš první model lodě nemusí být na konci dokonalý. Sám jsem začal s modelářství začal s modelem rybářské lodi FALKE a od dokonalosti měl rozhodně daleko. Přesto jsem se při jeho stavbě velmi mnoho naučil o materiálech, lepení a barvení a každý další model byl lepší. Proto neváhejte a vyzkoušejte si modelářství na stavbě malé makety lodě!

       Zde je ještě několik rad k výběru správného modelu pro vás:

 

          ⚬ Dávejte pozor na velikost modelu! Archimédův zákon funguje a tak velké modely jako FALKE a SEA STAR budou potřebovat velké závaží na správné vyvážení na čáře ponoru. Hmotnost těchto modelů se bude pohybovat kolem čtyř kilo!

          ⚬ Cena stavebnice není konečná, spolu s ostatními komponentami a potřebným vybavením se cena několikrát znásobí. Na druhou stranu je to vstupní investice a vaše další modely budou stát méně (RC soupravu, akumulátor, nabíječku, regulátor víte použít iv jiném modelu).

          ⚬ Podívejte se jak je na modelu provedena finální úprava trupu. Pomocí samolepek, jednou barvou, nebo více. Nejjednodušší je na trup nalepit samolepky, popřípadě model nastříkat jednou barvou. Kombinace více je sice hezčí, ale složitější a dražší.

          ⚬ V neposlední řadě si položte otázku, zda máte čas a prostor na stavbu takového modelu. Trup bude nutné u některých modelů obrousit a nabarvit, co se nedá udělat v obývacím pokoji. Na druhou stranu při takových malých a jednoduchých modelech není takový problém nastříkat trup venku na chodníku.

 

      Doufám, že se vám můj článek líbil a pomohl vám při výběru vhodného modelu makety lodě. Navzdory všem mým radám a upozorněním je stavba maket zábavná a poučná, když se při ní budete držet jednoduchých rad. Velmi vám také doporučuji web a fórum www.mo-na-ko.net (modelařiny na koleně) je tam mnoho dobrých tipů a rad ke stavbě různých modelů lodí, které pomohou opravdu každému.