Úvod

    Účelem tohoto článku je představit vám pár modelů, které jsou vhodné pro úplné začátečníky a také děti. S těmito modely si můžete modelářství vyzkoušet bez zbytečně velké investice do modelářského vybavení a modely jsou dobrým odrazovým můstkem pro složitější modely, které se rozhodne stavět, když se vám toto hobby zalíbí.

    

    Všechny modely, na které tento článek odkazuje se prodávají jako RTF sety. Toto označení znamená, že všechny potřebné věci na zprovoznění těchto modelů se nacházejí v jejich balení a dokoupit třeba maximálně tužkové baterky do vysílaček.

    

    Tyto modely se svými vlastnostmi a funkcemi přibližují profesionálním modelem. Svou cenou se pohybují mezi hračkami a profesionálními modely. Jejich největší výhodou ve srovnání s hračkami je dostupnost náhradních dílů a v porovnání s profesionálními modely netřeba investovat žádné peníze do vybavení, které může při těchto modelech přesáhnout cenu samotného modelu.

    

Auta

FUNTEK DT12 NEO a MT12 NEO

    Tato bugina a monstertruck v měřítku 1:12 jsou ideálními modely pro děti a pozor, nejsou to žádné hračky! Dosahují rychlosti až 35km / h, takže na závody budete potřebovat hodně místa. Důležité je, že jejich řízení je proporcionální, to znamená že na jednoduché tlačítka používané při levných hračkách můžete zapomenout. Plyn i zatáčení se ovládá plynule otáčením volantu a přitahováním páky plynu, proto budete mít nad vozem dobrou kontrolu i při vyšších rychlostech.

    

    Auta se svou konstrukcí velmi podobají i na několikanásobně dražší modely. Pohonná soustava obsahuje všechny díly včetně motoru, převodovky a diferenciálů. Obě auta mají odpruženou přední i zadní nápravu. Nejvíce namáhané díly jsou vyrobeny z kovu, aby se zvýšila jejich životnost.

    

    Pohon auta zajišťuje stejnosměrný motor napájen z Li-ion akumulátoru. Ten poskytuje autu dostatek výkonu na rychlou jízdu a při průměrné zátěži vydrží auto jezdit až 15 minut. Další akumulátory se dají jednoduše dokoupit a prodlouží se tak váš čas ježdění.

    

    Co je však na těchto modelech nejlepší? Všechny díly auta se dají při poškození vyměnit a s autem můžete jezdit dál. Při opravě svého auta, nebo jeho údržbě se navíc dopodrobna seznámíte s fungováním všech jeho částí a hodně se toho přitom naučíte. Tyto poznatky pak snadno uplatníte při stavbě vlastního modelu v budoucnosti.

    

    Komu bych doporučil tyto auta? Auta jsou vhodné pro děti od pěti let, protože se nejedná o hračku, ale o plnohodnotný model. Děti od přibližně osm let vědí tyto modely i sami opravovat a dělat jejich údržbu. Tyto činnosti jim dají mnoho cenných zkušeností a naučí je odpovědnosti.

    

    
    
    
    
    

ECX AMP Monster Truck 1:10 Kit RTR

    Toto auto v měřítku 1:10 je vhodné pro modeláře, kteří chtějí znát své auto do posledního šroubu. Balení obsahuje všechny díly auta, elektroniky a i proporcionální řídící soupravu. Hotové auto však v balení nenajdete, auto třeba poskládat z jednotlivých dílů.

    

    Sestavení se však netřeba bát, všechny kroky jsou dobře popsány v návodu a v balení naleznete také potřebné nářadí. To pak využijete i při opravách a údržbě auta. Nejkomplikovanější části jako olejové tlumiče a diferenciály jsou sestaveny. Na discích jsou také nalepeny pneumatiky. Značka ECX je dobře známa a díly auta jsou kvalitní.

    

    Celé auto sestavíte za jeden večer. Rychlost však není všechno a je lepší model sestavovat pomalu a pozorně. Sestavování modelu by se dalo přirovnat k stavebnici Merkur, po dostavění auta ale máte plně funkční auto bez kompromisů v jízdních vlastnostech a zábava se nyní teprve začíná. Elektronika v autě je vodě odolná, takže auto zvládne i přechod přes louže a vlhkou trávu. Po jízdě byste ale měli auto očistit od nečistot a bláta. Auto dosáhne rychlosti až 20km / h a s dodávanou baterií vydrží jezdit osm minut. Do auta se dá dokoupit i větší baterie a auto může jezdit i dvojnásobně dlouho.

    

    Dostupnost náhradních dílů je samozřejmostí. Jejich výměna bude pro vás stejně jednoduchá, jelikož se při sestavování modelu s jednotlivými díly dopodrobna seznámíte.

    

    Model doporučuji dětem od 14 let, mladší mohou auto sestavit s pomocí rodičů. Při stavbě modelu se naučí preciznosti, protože od dobrého sestavení auta se bude odvíjet jeho spolehlivost.

    

    
    
    
    
    
 

Drony

DJI Tello

    Při návrhu Tella stály i dva technologické giganty, DJI - světoznámá firma zabývající se výrobou dronů a Intel, který ani netřeba představovat. Pokud jste někdy chtěli vyzkoušet létání s dronem za malé peníze, nebo hledáte vhodného drona pro vaše děti, Tello je pro vás dnes určitě nejlepším dronem na trhu.

    

    Je malý, váží jen 80 gramů, ale svými funkcemi dobíhá několikanásobně dražší konkurenci. Na rozdíl od jiných dronů v jeho kategorii dokáže výborně stabilizovat svou polohu. Používá k tomu malou kameru na spodní straně, která snímá pohyb vůči zemi a podle něj dron stabilizuje. Díky tomu se s ním dá bezpečně létat i ve větších interiérech.

    

    Na přední straně má Tello 5MP kameru, ta přenáší obraz v HD kvalitě a dají se z ní ukládat fotografie a videa. Tello disponuje i elektronickou stabilizací obrazu, díky čemuž budou záběry z kamery vypadat lépe. Dron umí rovněž nahrávat video při letu ve speciálních letových módech Circle (dron opíše kruh), 360 (dron se otáčí na místě) a Up & Away (dron nabírá výšku a vzdaluje se). Díky nim si můžete vyzkoušet, jak se nahrávají filmové záběry na mnohem dražších dronech.

    

    Tello se ovládá přes mobilní telefon, nebo přes kompatibilní ovladač GameSir (prodávaný zvlášť). Dron umí sám přistát a vzlétnout ze země, nebo i vyhozením do vzduchu. V případě ztráty signálu dron sám přistane a upozorní vás i při vybité baterii.

    

    Dron se prodává i ve verzi Iron Man Edition. Aplikace na ovládání drona v této verzi je speciálně navržena pro děti a obsahuje různé mise a úlohy při kterých se děti s dronem naučí létat.

    

    Tello doporučuji dětem od 8 let. Edice Iron Man je pro ně určitě zábavnější a poučnější.

    

    

    
    
    
    

Letadla

Beta 1400 M2

    Beta 1400 je dobrým cvičným modelem pro začátečníky. Je snadno ovladatelná a vyrobená z odolného materiálu EPP. Díky velké ploše křídel v poměru k její hmotnosti může létat i velmi pomalu, což ocení všichni začátečníci.

    

    Vše na tomto modelu je přizpůsobeno začátečníkům. Tvar křídla pomáhá stabilizovat náklon letadla. Motor je umístěn za křídlem, aby se při tvrdých přistáních nepoškodil. Rozpětí 1.4 metru zajišťuje dobrou viditelnost letadla i při větších vzdálenostech. Materiál EPP je lehký a odolný vůči nárazům, při poškození jej lze snadno lepit vteřinovým lepidlem a ohýbat do původního tvaru v horké vodě.

    

    Ovládání letadla je plnohodnotné čtyřkanálové, což znamená, že je ovládána výškovka, směrovka, křidélka a plyn. Pohon zajišťuje střídavý elektromotor.

    

    Set obsahuje model letadla s osazenou elektronikou, nabíječku, baterii a řídicí soupravu Radiolink T8FB. Řídicí souprava se řadí k těm výkonnějším, dá se konfigurovat přes počítač a využijete ji i při jiných modelech.

    

    Letadlo bych doporučil dětem od 10 let, které začnou s létáním pod dozorem dospělého. S létáním je ale nejlepší začít pod dohledem modeláře z modelářských klubů, popřípadě na simulátoru.