ÚVOD:
S velkým úspěchem FPV race dronů ve světě se na scéně objevily nové značky, které se snaží nabídnout svým zákazníkům co nejvíce funkcí za přijatelnou cenu. Tento trend zasáhl i tradičních výrobců vysílaček jako Futaba, Hitec nebo Graupner v podobě konkurence od značek FlySky, FrSky, Radiolink, Radiomaster a Jumper. Dnes vám chci představit vysílačku TX16S od výrobce Radiomaster.

VZHLED:
Vysílačka na první pohled zaujme svým velkým 4.3 palcovým barevným a dotykovým (po aktualizací firmwaru) displejem a velkými gimbalmi s magnetickými Hallovými senzory, které zabraňují jejich opotřebení a poskytují přesné měření polohy. Na zadní straně se nachází samostatný prostor pro baterii. Spolu s vysílačkou výrobce dodává i držák na dva Li-Ion články 18650. Tyto články ví vysílačka sama vybalancovat a dobít na 7.4V přes USB-C port na dolní straně vysílačky. Na horní straně se nachází druhý USB-C port, který slouží k aktualizaci firmwaru nebo na jednoduché propojení vysílačky se simulátorem. Nad prostorem pro akumulátor se na zadní straně nachází složku na doplňkové JR moduly. Sem lze snadno připojit například systém Crossfire od TBS, nebo R9 od FrSky. Horní části vysílačky dominují přepínače a je jich opravdu dost. Celkově šest třípolohových, jeden dvoupolohový, jeden dvoupolohový s aretací, dále dva otočné potenciometry, dva posuvné potenciometry na stranách a jeden šestipolohové přepínač uprostřed. Součástí balení je také box z tvrzené pěny a ochranná fólie na displej.

KOMPATIBILITA:
Vysílačka se dodává bez přijímače, což však není žádný problém. Uvnitř se nachází zabudovaný open source MULTI-Module, který je schopen komunikovat s většinou dnes vyráběných přijímačů od většiny značek (Např. Futaba, Graupner, Spektrum, Hitec, Flysky, FrSky, Radiolink). Bonusem je možnost párování is přijímači méně známých značek jako Syma, Hubsan, JJRC, Pelikan a mnoho jiných. Tímto způsobem můžete ovládat i levné hračky dobrou vysílačkou a užít si s nimi více zábavy. Asi největší výhodou je ale fakt, že při změně vysílačky nemusíte měnit všechny své přijímače a rovněž do budoucna nemusíte kupovat přijímače fungující s jedním konkrétním protokolem. Jednoduše spárujete přijímače, které již vlastníte, nebo si koupíte nové přesně vyhovující vašim kritériím. Seznam všech podporovaných protokolů najdete zde:
https://github.com/pascallanger/DIY-Multiprotocol-TX-Module/blob/master/Protocols_Details.md

FIRMWARE:
Na vysílačce běží open source firmware OpenTX, který je neustále vylepšován a aktualizován. Výhodou tohoto firmwaru je jeho přizpůsobitelnost každému jednomu uživateli a množství programovatelných funkcí. Na vysílačce si můžete nastavit úplně všechno podle svých preferencí. Ať už je to přizpůsobení obrazovky (změna pozadí, uspořádání obrazovky, zobrazení telemetrie, časovačů, ...), nebo funkce jako letové režimy, mixy, křivky a mnoho jiných. Nastavování přesto není složité a zvládne ho skoro každý. Navigace přes menu je pak díky otočnému rolleru a šesti tlačítkům jednoduchá a intuitivní. A pokud byste náhodou narazili při nastavování na problém, tak se vždy můžete obrátit na početnou komunitu modeláře, kteří OpenTX nejen využívají, ale ho i pomáhají vytvářet.
Příjemným překvapením je podpora hlasového výstupu, úvodní příručka a podrobný manuál v češtině.

TEST:
Vysílačku jsem měl možnost otestovat a po necelém měsíci používání jsem s ní nadmíru spokojen. Vysílačka sedne do ruky perfektně a vůbec mi při změně vysílačky nevadila její vyšší váha. Gimbaly jsou poměrně velké, což může někomu s menšími rukama, nebo při ovládání s palcem a ukazováčkem najednou na gimbale vadit. Jelikož je ale pohyb gimbalov citlivý a střed přesný, tak stačí nastavit na těchto kanálech trochu výš expo. Mé obavy o špatné čitelnosti displeje na přímém slunci se nepotvrdily, displej byl dostatečně jasný a čitelný i během slunečných dnů. Na displeji se naopak perfektně nastavovali všechny parametry - téměř vše je na displeji napsáno celými slovy a netřeba listovat v manuálu a hledat, která zkratka nebo ikona co znamená. Barevný displej pěkně zobrazí obrázek a jméno vašeho modelu, telemetrické údaje o napětí, síle signálu, nabití vysílačky, výstupy jednotlivých kanálů a několik časovačů najednou. V každém okamžiku máte takto dobrý přehled o všech důležitých parametrech. Vysílačce bych vytkl jedině kvalitu jejího zpracování, především plast, ze kterého je vyrobena. Na dotek působí velmi levně, přesto ale ani po měsíci používání na něm nejsou vidět žádné škrábance. Až čas ukáže kolik opravdu vydrží, ale v takové cenové hladině se jednoduše vysílačky v lepší kvalitě nedělají.

VZNIK:
Vysílačku navrhovali inženýři firem Jumper a Radiomaster ještě před tím, než došlo k jejich rozdělení. Každá z nich pak přišla se svým modelem. Jumper přišel s vysílačkou T16 a Radiomaster s malým zpožděním na jaře tohoto roku s vysílačkou TX16S. Rozdíly mezi vysílačkami jsou na první pohled nevýrazné, ale velmi důležité. Ať už jde o materiál rolleru (T16 - plast, TX16S - hliník), kabely mezi základní deskou a přepínači (T16 - ploché kabely, zvykli se potrhat, TX16S - klasické žilové kabely), velikost složce na akumulátor (T16 - přesně na dva články li-ion 18650, TX16S - prostor je citelně větší, schopný pojmout v případě potřeby i větší LiPo akumulátory), ergonomičtější gumové úchopy na zadní straně TX16S pro pohodlnější uchopení. Všechny tyto drobné změny spojené s nižší prodejní cenou a funkcemi, které mnohdy neumožňují ani mnohem dražší vysílačky udělali z tohoto produktu firmy Radiomaster bestseller.

ZHODNOCENÍ:
Tuto vysílačku bych doporučil lidem, kteří již s modelářství něco dělali a mají v plánu v něm pokračovat. Firmware OpenTX je opravdu všestranný a umožňuje dělat mnohem složitější nastavení na levnějších vysílačkách. Jeho správné nastavení ale vyžaduje svůj čas, a proto bych někomu, kdo si chce pouze rekreačně létat doporučil vysílačky jiných výrobců, které jsou uživatelsky přístupnější. Tento firmware naopak ocení modeláři, kteří se s nastaveními rádi hrají a chtějí mít nastavení přesně podle svých preferencí. MULTI-Module je pak zajímavá funkce, která přináší mnoho benefitů, ale jeho nastavení je také trochu složitější než bindování u jiných vysílačkách. Celkově je tato vysílačka určitě jedna z, pokud vůbec ne nejlepší z vysílaček, které se u nás v poslední době objevily. Fanoušků po celém světě si získala hlavně svým poměrem cena / funkce, kde dnes na trhu určitě vede.


Zdroje: https://www.radiomasterrc.com/products,https://oscarliang.com/radiomaster-tx16s/