1 Úvod

   Drony se již několik let těší velké oblibě mezi lidmi. Umožňují snadno získat pohled na svět z ptačí perspektivy, zaznamenat úchvatné záběry krajiny nebo zaznamenat naše dobrodružství ze zajímavých úhlů. Drony prošly během těchto několika let obrovskými změnami a stále se vyvíjejí. Jsou stále technologicky vyspělejší a kvalita videí a fotografií se dnes i u menších dronů blíží kvalitě profesionálních kamer. Kromě toho bylo na trhu vytvořeno nespočet různých kategorií dronů, takže si každý najde něco pro sebe. V tomto článku vám představím tři drony "střední třídy" v cenovém rozmezí 500 - 700 €.

   Jak rozumět označení "střední třída"? Nejjednodušší způsob, jak můžeme drony rozdělit, je jejich cena. Drony se stejnou cenou mají podobné funkce a zaměřují se na podobné zákazníky. Právě cena je pro většinu z nás při nákupu dronu vždy rozhodujícím parametrem. Dron za několik tisíc eur bude jistě v mnoha ohledech lepší než dron střední třídy, ale profesionální dron si asi stejně nekoupíme. Nejdůležitějším aspektem bude pravděpodobně poměr mezi funkcemi a cenou, a právě v tomto ohledu vynikají drony střední třídy.

   Jaké jsou výhody levnějších a dražších dronů? Do nejlevnější kategorie patří drony s cenou do 300 eur. Většina z nich má dobré letové vlastnosti, někdy u nich najdete i pokročilé letové režimy a GPS. Jejich častými nedostatky bývá nižší kvalita zpracování, levnější materiály a nižší spolehlivost. A konečně, jejich prodejní výhodou je pouze nízká cena, takže byste neměli mít přehnaná očekávání ohledně kvality záznamu, který s nimi natočíte. Tyto drony jsou ideální pro začátečníky, děti a pro ty, kteří si chtějí vyzkoušet létání a nechtějí hned investovat několik set eur.

   Do opačné cenové kategorie nad 1000 € patří poloprofesionální a profesionální drony. Kladou důraz na vysokou kvalitu záběrů a maximální spolehlivost letu, k čemuž využívají i senzory snímající okolí. Jejich cena není tak důležitá jako jejich vlastnosti. Využívají je především firmy provádějící letecké práce, např. natáčení profesionálních videí, dokumentaci objektů, monitoring, ...

   Zlatá střední cesta jsou drony střední cenové třídy od cca. 400 až 1000 €. Jsou vybaveny vysoce kvalitními senzory, takže pořízené záběry jsou nesrovnatelně lepší než záběry z levnějších dronů. Záběry z dražších dronů budou samozřejmě vždy o něco lepší, čehož si všimnete zejména za horších světelných podmínek, ale kvalita záběrů je obecně dobrá. Analogicky lze kvalitu snímků porovnat s kvalitou fotoaparátů různých cenových kategorií. Nejlevnější fotoaparát nás kvalitou záběrů neohromí a možná budete nakonec litovat, že jste si ho vůbec koupili. Většina z nás se spokojí s o něco dražším modelem, ale najdou se i tací, kteří s ním nebudou spokojeni a raději si koupí prémiový model.

   Letové vlastnosti dronů střední třídy se blíží profesionálním modelům. GPS spolu se základními senzory jsou nyní standardem. Drony jsou navrženy tak, aby s nimi mohl létat každý, jejich zpracování je velmi dobré a jsou vyrobeny z kvalitních materiálů. Navíc se nyní prodává nejvíce ze všech kategorií, a proto je jejich cena nižší. Pokud tedy hledáte dron pro příležitostné létání, natáčení výletů, dovolených, krajiny nebo chcete svá videa zveřejňovat na sociálních sítích, pak jsou pro vás ideální volbou drony střední třídy. Budete nadšeni jejich funkcemi a kvalitou záběrů a zároveň je koupíte za rozumnou cenu.

   Nejznámějším výrobcem dronů je bezesporu čínská společnost DJI. Ta se během několika let stala světovým lídrem v prodeji komerčních dronů (70-80 % světového trhu v roce 2020). Druhým nejprodávanějším výrobcem byla v loňském roce rovněž velmi známá čínská firma Yuneec. Nováčkem na trhu s drony je společnost Xiaomi, kterou známe spíše jako výrobce mobilních telefonů a chytrých gadgetů. Každá z těchto společností v posledních letech prodává také drony ve střední cenové kategorii a právě ty jsem vybral pro srovnání.

   Od společnosti DJI je to dron DJI Mini 2. Od společnosti Yuneec je to model Mantis G a od Xiaomi dron Fimi SE 2020. Všechny jsou vysoce kvalitní modely od renomovaných výrobců schopné natáčet video v rozlišení 4K. Ve druhé části blogu si je všechny představíme a porovnáme.

2 Srovnání

Představení

DJI Mini 2

   Jak název napovídá, jedná se o nástupce dronu DJI Mini s několika vylepšeními kamery a letových vlastností. Zatímco první z nich byl jakýmsi mezistupněm mezi levnými a dražšími drony s několika kompromisy, druhý po svém velkém úspěchu přichází na jeho místo s funkcemi charakteristickými pro mnohem dražší modely. Nejvýznamnější změnou pro mnohé bude vylepšený snímač, který již dokáže nahrávat video v rozlišení 4K a podporuje snímání do formátu RAW. Ovládání dronu nyní zajišťuje spolehlivější technologie DJI OcuSync 2.0, která by oproti staršímu ovládání přes WiFi měla mít kromě většího dosahu i větší odolnost vůči rušení okolním signálem. Mezi dalšími skvělými vlastnostmi rychle zmíním jeho kompaktnost a nízkou hmotnost 249 g.

Yuneec Mantis G

   Mantis je kompaktní dron s několika pokročilými letovými funkcemi. Yuneec prodává hlavně větší profesionální drony, ale Mantis G není žádná hračka a má dobré letové vlastnosti mnohem dražších modelů. Jeho výhodou oproti DJI Mini je možnost létat po předem naplánované trase. Původně byl přímým konkurentem modelu DJI Mavic Air, takže uvidíme, jak si povede v konkurenci menších a podobně drahých dronů.

Xiaomi Fimi X8 SE 2020

   Stejně jako Mini 2 je Fimi X8 SE 2020 nástupcem původního dronu Fimi X8 SE, který vyšel v roce 2018. Jedná se o větší dron s dobrými letovými vlastnostmi a kvalitním zpracováním. Oproti svému předchůdci má větší senzor s lepší svítivostí, delší dosah řídicího signálu, dron je o 25 g lehčí a doba letu je o dvě minuty delší. Stejně jako u DJI Mini nejsou změny zvenčí příliš viditelné, ale odstraňují drobné nedostatky předchůdců a zlepšují kvalitu pořízených záznamů.

 

Velikost a hmotnost

   Už na první pohled je jasné, že z hlediska velikosti a hmotnosti se díváme na zcela odlišné drony. Lze se na ně dívat z několika úhlů pohledu. Chceme co nejlehčí a nejkompaktnější dron pro každodenní použití a nošení s sebou. V tomto směru je Mini 2 bezkonkurenčně nejlepší mezi těmito nebo jinými komerčně vyráběnými konkurenty.

   Důležitá je také hmotnost 249 gramů, která se může na první pohled zdát zvláštní. Není to ale vůbec náhoda, protože nová evropská legislativa, která už v Česku platí a u nás začne platit možná už za pár měsíců, rozděluje drony do několika kategorií a kategorie do 250 gramů je jednou z nich. Na piloty dronů této kategorie se nevztahují zvláštní požadavky na absolvování online kurzu a registraci a platí pro ně méně omezení. Z tohoto pohledu budete mít s Mini 2 mnohem méně starostí, ale rozhodně byste se měli seznámit s legislativou a zásadami bezpečného létání.

 

Základní letové vlastnosti

   Větší a těžší drony Mantis G a Fimi X8 SE jsou o něco odolnější vůči vnějším povětrnostním vlivům, jako jsou poryvy větru a silnější vítr. Mohou také dosahovat vyšších rychlostí letu. V každém případě byste měli vždy brát prohlášení výrobce s velkou rezervou a nelétat ve velmi silném větru. S opatrností je třeba brát v úvahu také dobu letu. V případě těchto tří modelů bych to označil za velmi podobné a určitě bych si dron nekoupil kvůli třem minutám navíc, které výrobce uvádí.

   Ještě důležitější by bylo zvážit rozsah ovládání. Zaprvé, slovenská legislativa zakazuje lety za hranici viditelnosti stroje nebo do vzdálenosti větší než jeden kilometr, podle toho, co nastane dříve. Takové malé drony jsou však již na vzdálenost několika set metrů mimo dohled. Za druhé, i když máte možnost letět dál, je to vždy velké riziko a v případě problémů můžete o dron navždy přijít. Mnohem důležitější je podle mého názoru odolnost řídicího signálu proti rušení, kterou mají Mini 2 a Fimi X8 SE velmi dobrou a Mantis G je vzhledem k naší legislativě určitě dostatečná. Pěkným příkladem, kdy se to může vymstít, je starší model DJI Mini 1. Ačkoli výrobce udával dosah čtyři kilometry, řídicí signál se rušil s wifi sítěmi a signál se někdy ztrácel i několik set metrů od vysílače. Nový Mini 2 již využívá pokročilejší technologie a podobnými problémy netrpí.

 

   Pokud jde o senzory prostředí a vyhýbání se překážkám, jsou si všechny tři drony velmi podobné. Žádné z nich nemá ani základní senzory pro zabránění kolizi na přední straně nebo na bocích. Modely Fimi X8 SE a Mantis G jsou však na spodní straně vybaveny ultrazvukovými a infračervenými senzory Mini 2 pro přesné měření výšky a všechny mají také optický systém pro stabilizaci polohy. Ten se skládá z malé kamery na spodní straně, která snímá pohyb dronu vůči povrchu a poté jej stabilizuje na místě. Takový systém má mnohem menší odchylky než GPS a díky němu se mohou vznášet ve vzduchu v malé výšce přesně na jednom místě.

 

Tělo dronu

   Konstrukčně vypadají všechny drony velmi podobně a všechny jsou skládací! Díky tomu je jejich přenášení ještě o něco snazší. Všechny mají samozřejmě vyměnitelnou baterii, takže si jich můžete koupit a používat více. Do každé z nich můžete vložit kartu micro SD a nahrávat všechny záznamy. Jsou také vybaveny portem USB, přes který přenesete nahraný záznam do počítače. Mini 2 můžete nabíjet také přes konektor USB-C. Vrtule jsou samozřejmě snadno vyměnitelné. Ty se při létání nejsnáze poškodí, a pokud se ohnou nebo zlomí, můžete je na místě rychle vyměnit.

 

Kamera

   Kamera je rozhodně jednou z nejdůležitějších věcí při výběru dronu. S dobře vyrobeným dronem se dobře létá, ale hlavním účelem dronů je pořizovat kvalitní záběry. A co dělá kvalitní fotografii nebo video kvalitním? Nejdůležitějším parametrem je rozlišení. Je pravda, že vyšší rozlišení znamená více pixelů v každém snímku fotografie/videa, a tedy detailnější, ostřejší a celkově kvalitnější záznam. Často je nejlepší nahrávat video z dronu v nejvyšším možném rozlišení, abyste zachytili maximum detailů, a teprve později při úpravách snížit rozlišení videa. Při prohlížení leteckých záběrů je také velmi dobře patrný nedostatek detailů. Videa z dronů ve FullHD a HD rozlišení jsou dnes pro většinu z nás již nedostatečná a nejsou zajímavá ve srovnání s detaily, které mohou drony ve 4K rozlišení na videu zachytit.

 

 

    Standardem je dnes u těchto dronů natáčení v rozlišení 2,7K, což je kompromis mezi detaily a snímkovou frekvencí. Velkou výhodou je, že všechny tyto drony mohou natáčet i v rozlišení 4K, ale v některých dynamických záběrech může obraz vypadat trochu trhaně, protože snímková frekvence je v tomto rozlišení maximálně 30 snímků za sekundu. Mini 2 a Fimi X8 zvládnou 2,7K i při 60 snímcích za sekundu, takže toto rozlišení budete pravděpodobně používat nejčastěji.

 

 

   Dalším důležitým parametrem, na jehož základě můžeme posoudit kvalitu snímků, je velikost snímače. Jejich velikost se u různých elektronických zařízení značně liší. Fotoaparáty obvykle používají mnohem větší snímače, ale kvalita snímků pořízených malými snímači v mobilních telefonech je díky optimalizaci již velmi dobrá. V případě dronů však obecně platí, že větší snímač nám nabídne kvalitnější záběry a lépe si poradí s horšími světelnými podmínkami, protože jeho plocha je fyzicky větší a dopadá na něj více světla. Druhým faktorem může být to, že větší snímače potřebují větší optiku, vyrábějí se méně a ve vyšší kvalitě ve srovnání s malými kamerami na levných hračkových dronech. Senzory těchto dronů se mírně liší velikostí. Mini 2 má největší a Mantis G nejmenší.

   O kvalitě videa svědčí také tzv. datový tok, tedy počet megabitů, které dron zpracuje za sekundu. Obecně platí, že čím více informací dron zpracuje, tím kvalitnější bude záznam, ale zároveň se zvýší velikost souboru. Maximální hodnota 100 Mb/s v případě Mini 2 a Fimi X8 je vynikající a na trhu je jen několik dronů s vyšší hodnotou. Výrobce Mantis bohužel tuto hodnotu neposkytuje.

Mini 2 - 83° Mantis G - 117°

   Další vlastností fotoaparátu je úhel záběru. Modely Mini 2 a Fimi X8 mají velmi podobný a mnohem menší úhel záběru než Mantis G. Ten vyniká širokým úhlem záběru 120 stupňů. Dnes se pro většinu leteckých záběrů používají kamery s úhlem záběru 80 až 100 stupňů. Zatímco fotoaparát s větším úhlem záběru zachytí více krajiny, ekvivalentní záběr s menším úhlem záběru bude postrádat detaily. Mantis G tak nabízí fotoaparát se specifickou funkcí, která jej odlišuje od konkurence. Takto velký úhel záběru se však běžně nepoužívá a pro většinu z nás bude spíše překážkou.

   Posledním důležitým faktorem, který je třeba při výběru kamery zvážit, je gimbal. Kardan je součástka mezi kamerou a tělem dronu. Tělo dronu se při letu neustále naklání a kardan pomocí malých motorů stabilizuje náklon kamery. Nejdůležitějším parametrem gimbalu je počet os, které stabilizuje. Mantis G má dvouosý gimbal, což znamená, že dokáže stabilizovat náklon a sklon. Gimbaly Mini 2 a Fimi X8 dokáží stabilizovat kameru také ve třetí ose, ose vychýlení. Díky nim lze kameru otáčet ve všech osách nezávisle na těle dronu. Určitou útěchou u modelu Mantis G je přítomnost elektronické stabilizace, která dokáže částečně stabilizovat video ve třetí ose. Nevýhodou však je, že ji nelze zapnout při nahrávání v rozlišení 4K.

   Výhodou je, že všechny drony mohou zaznamenávat záznam také ve formátu DNG, který je jakousi obdobou známého formátu RAW. Fotografie pak můžete upravovat ve více počítačových programech přesně podle svých představ.

   Parametry kamery hodně napoví, ale nejlepší je podívat se na surové záběry z jednotlivých dronů. Kvalita obrazu a barevné podání jsou dobře patrné. Několik takových videí najdete také na konci recenze. Pokud se rozhodujete pro některý z těchto dronů, rozhodně doporučuji shlédnout více takových videí. Ideálně videa s různými světelnými podmínkami, v různých rozlišeních a od různých lidí.

 

Ovladač a aplikace

   Ovladač každého dronu má trochu jiné uspořádání, ale nic podstatného na něm nechybí. Ovladač Mini 2 a Mantisa G má skládací držák na mobilní telefon. U ovladače Fimi X8 SE je umístěn přímo uprostřed ovladače, což jej činí o něco méně kompaktním. U každého dronu se mobilní telefon připojí k řídicí jednotce pomocí kabelu USB, přes který pak mobilní telefon komunikuje s řídicí jednotkou.

 

Mini 2
Mantis G
Fimi X8 SE 2020

   Aplikace se od sebe také liší, ale jen v malých detailech. Všechna nastavení můžete provádět prostřednictvím aplikací a několik základních funkcí má na ovladači vyhrazená tlačítka. Na mobilním displeji se zobrazují nejdůležitější údaje a živý pohled z kamery dronu po celou dobu letu.

 

Obsah balení

   Obsah balení je velmi důležitý, protože může mírně změnit náš pohled na celkovou cenu dronu v závislosti na tom, co všechno výrobce k dronu přiložil. Součástí balení každého z těchto dronů je samozřejmě kromě samotného dronu také ovladač, jedna baterie, kabel USB a pár náhradních vrtulí v případě modelu Mini 2 a dva páry v případě modelů Mantise G a Fimi X8. K modelům Mini 2 a Fimi X8 dostanete také několik kabelů pro připojení mobilního telefonu k ovladači.

   Největším rozdílem v baleních Mantis G a Fimi X8 oproti Mini 2 je samostatná síťová nabíječka baterií, v případě Mantis G až pro tři baterie. Akumulátor Mini 2 je třeba dobíjet přímo v dronu prostřednictvím konektoru USB.

 

Náhradní díly a servis

 

    Před nákupem dronu je také vhodné zjistit cenu dalšího příslušenství a náhradních dílů. Nejdůležitější je jistě cena přídavných baterií a v případě Mini 2 a Fimi X8 SE i nabíječky. Pokud již tušíte, že budete s dronem létat stále častěji, vřele doporučuji zvážit zvýhodněné kombinované sady. V porovnání s klasickou sadou v nich dostanete více baterií (2-Fimi X8 SE combo a 3-Mini 2 combo) a nabíječku pro tři baterie v sadě Mini 2 combo. V obou případech dostanete také praktickou brašnu na dron. Mantis G se prodává pouze v základní verzi, ale již obsahuje nabíječku pro tři baterie.

   Nikdo z nás si jistě nekupuje dron s vědomím, že bude za chvíli potřebovat opravu, ale létání přece nikdy není bez rizika. Společnost DJI je v tomto ohledu nejlepší v přístupu k zákazníkům. Ke každému z jejich dronů si můžete zakoupit službu DJI Care, která je obdobou pojištění auta. Tato služba se vztahuje na různé typy poškození a následná oprava dronu je pro vás mnohem levnější. Jinak lze drony servisovat v partnerských prodejnách nebo u dodavatelů. To však může nějakou dobu trvat.

 

3 Zhodnocení

   Společnost DJI se během několika let stala lídrem v oblasti komerčních dronů a tento titul si rozhodně zaslouží. Ve srovnání s modely Fimi X8 SE a Mantis G je Mini 2 ve všech ohledech dobrý, a to při mnohem menších rozměrech a zejména hmotnosti. Je to malý dron s opravdu velkým potenciálem, skvělými funkcemi a rozumnou cenou.

   Mantis G je dron s dobrými funkcemi, ale přehnaně vysokou cenou. Její specifikace jsou ve srovnání s modely Mini 2 a Fimi X8 SE nejslabší, a to především kvůli slabší kameře a pouze dvouosému gimbalu. Ale kdyby stál řekněme 450 €, určitě bych ho při výběru zvážil. Za tuto cenu by to byla dobrá volba s funkcemi odpovídajícími této ceně.

   Fimi X8 SE je stejně jako Mantis G dobrý dron s cenou velmi podobnou Mini 2. Jeho specifikace a kvalita záběrů jsou také na stejné úrovni jako u modelu Mini 2. Hlavní rozdíl je ve velikosti a hmotnosti. Pro někoho to může být pozitivní, hlavně kvůli odporu proti větru, ale myslím, že většina z nás dá přednost kompaktnímu Mini 2 s třetinovou hmotností. Plusem Fimi X8 SE je několik inteligentních režimů, které Mini 2 nemá. Jedná se například o režimy "waypoint" (let podle naplánované trasy), "tap-fly" (let na místo po klepnutí na mapu) nebo zajímavé režimy "tripod" (dron se za letu chová jako ruční gimbal, jeho rychlost letu je velmi omezená pro pomalé a plynulé záběry), "aerial mode" (letecký režim), "aerial mode" (let na místo po klepnutí na mapu) nebo "aerial mode" (let na místo po klepnutí na mapu). (reakce dronu jsou zpomaleny pro plynulé záběry) nebo "režim pevného křídla". (chová se jako RC letadlo). Zaujala mě také funkce přesného přistání, kdy dron může pomocí spodní kamery zaměřit přistávací plochu a přistát na ní. Vše dohromady tvoří dobrý dron schopný konkurovat Mini 2.

   Nejlepším dronem, jehož koupí takříkajíc neuděláte chybu, je Mini 2. V průběhu přezkumu bylo nutné porovnat vlastnosti jiných dronů s jeho. Kompaktnost a nízkou hmotnost Mini 2 opravdu oceníte, stejně jako lidé, které budete obletovat. Fimi X8 SE je podle mého názoru dobrým konkurentem a s malou slevou a nižší cenou za nové baterie, jeho inteligentní letové režimy, rozdíl v době letu 4 minuty a odolnost proti větru by mi usnadnily rozhodnutí.

 

4 Videa